T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü Pazarcık Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü Pazarcık Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Alerji Testi

Güncelleme Tarihi: 07/02/2018

ALLERJI TESTI

Alerji cilt testi nedir?
Allerji yapan nedenlerin ve hastalıkların araştırılmasında yardımcı bir testtir. Sıklıkla kol ön yüzüne uygulanır. Steril şartlarda hazırlanmış allerjen ekstre  sıvıları damlalar  halinde damlatılır. İnce çubuk ya da lanset ile cilde delme şeklinde yapılır. Ciltte hafif batma duygusu dışında ciddi bir ağrı oluşturmaz. Çocuklar dahil kolay uygulanır bir testtir. Cilde uygulama sırasında kanama olmaz. Alerji olan maddelere karşı uygulanan bölgede milimetrik ölçüde  kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklık oluşur. Test sonucu aynı gün içinde 20 dakika sonra verilir.

Kimlere ne zaman uygulanır?
Çocuklarda iki yaşından sonra olacak şekilde her yaşta yapılabilir. Testten en az üç gün önce alerji ilaçları (antihistaminikler, psödoefedrinler, ağız veya damar yoluyla alınan kortizon içeren ilaçlar, grip ilaçları) kesilir.

Test paneli hangi alerjenleri içerir, kaç adet uygulanır?
Hekimin ön gördüğü şekilde sıklıkla şüphelenilen alerjenler test edilir. Hastanemizde göğüs hastalıkları uzmanı tarafından yapılan alerji test paneli 27 adet solunum ve 17 adet gıda alerjeni içermektedir. Anestezik maddelere karşı allerji testi hastanemizde yapılmamaktadır.

Hangi hastalıklarda gerek duyulan bir testtir?
-Allerjik Nezle
-Astım
-KOAH (Astımdan ayırıcı tanıda)
-Allerjik konjonktivit gibi bazı göz hastalıkları
-Allerjik Cilt Hastalıkları
-Yüzde ve/veya vücutta şişme ile kendini gösteren alerji şüphelenilen durumlar
-Uzayan kronik öksürükler